Aygırlar 25 Aralık 2013 18:10

DR FONG


DR FONG – 1995 – Al
Hara – 2000 / 2014 TR (Cidago 1,63)
Krıs S.(Usa) – Spring Flight (Usa) / Miswaki (Usa) (06.04.1995)

Dr Fong, 1995 doğumlu safkan, 97 – 98 – 99 yılları arasında katıldığı 15 starttan oluşan kariyerinde 5 birincilik, 3 ikincilik, 1 üçüncülük, 4 dördüncülük elde etmiştir.
İki yaşında katıldığı Amerada Maiden Stakes de 17 tay arasında kazanırken, McGee Group Autumn Stakes (L) galibiyeti ile ikili olarak katıldığı iki koşusunuda kazanma başarısı göstermiştir.
Sonrasında Kuwait Green Ridge Stables Newmarket Stakes (L), St James’s Palace Stakes G1 ve Prix Eugene Adam G2 kariyerindeki diğer birincilikleri olup, İngiltere ve Fransa da G1/G2 koşulara adını yazdırmıştır.
Queen Elizabeth II Stakes G1, Oak Tree Derby G2 ve Strub Stakes G2 ikincilikleri, Abu Dhabi Commere Industry Jean Prat G1 üçüncülüğü kariyerindeki plase başarılarıdır.

Babası Kris S. Bir Roberto temsilcisidir. 25 Nisan 1977 doğumlu safkan yarış kariyerinde bulunan 5 koşuda, 3 birincilik, 1 ikincilik sahibidir. İki yaşında iki yarış kazanan safkan, 1980 Bradbury Stakes’i kazanmış, geçirdiği arıza neticesinde 1982 yılında hara’ya alınmıştır.
Hara kariyeri de oldukça başarılı olan safkanın, 40 grup koşu galibi, yavrusu bulunmaktadır. Birkaç temsilcisine göz atacak olursak;
Prized (KB – My Dad George) Swaps Stakes, Kilroe Mile Handicap, San Luis Rey Handicap ve Breeders’ Cup Turf galibi olmuştur.
Hollywood Wildcat (KB – Mr.Prospector) Hollywood Oaks, Del Mar Oaks, Secret Handicap, San Clemente Handicap, Breeders’ Cup Distaff önemli galibiyetlerinden bazıları olurken, Amerika da 1993 yılı 3 yaşlı şampiyon tay seçilmiştir.
Brocco (KB – Aurelius) Breeders Cup Juvenile, Santa Anita Derby galibidir.
Soaring Softly (KB – Key To The Mint) Vineland Handicap, New York Handicap, Flower Bowl Invatiational Stakes, Breeders Cup Filly Mare Turf galibidir. Amerika da 1999 şampiyon dişi çim atı seçilmiştir.
Action This Day (KB – Trempolino) Breeders Cup Juvenile galibi olup, 2003 yılında Amerikanın şampiyon 2 yaşlı tayı seçilmiştir. Temsilcilerinden bir çok aygır çıkartmış, başarılı kısrak babalığı da dikkat çekmiştir.
Ülkemiz de ki Roberto temsilcilerinden (torunları) en bilinen Sri Pekan, Red Bishop, Pardon, Van Damme, Roman Art sayılabilir. Dr Fong ülkemizdeki Kris S üzerinden ilk Roberto temsilcisi olacaktır.

Annesi Spring Flight, 34 kez start almış, 8 birincilik, 5 ikincilik, 4 üçüncülük elde etmiştir. Başarıları daha çok Listed seviyesindedir. Anne olarak da başarılı bir hara hayatı olan kısrak, Dr Fong ile birlikte 10 kazanan yavru vermiştir.
Öz kardeşi Lucky Story, Dr Fong ile birlikte en başarılı yavrusudur diyebiliriz. Vintage Stakes G2 ve Champagne Stakes G2 kariyerindeki önemli galibiyetlerdir. Bunun dışında, Fly Now, Holy Belle, Gowden Mile kazanma başarısı gösteren yavrularından bazılarıdır.
İkinci Annesi Coco La Investment, yarış kariyerinde 1 kez kazanırken, hara da ağırlıklı Listed koşular olmak üzere 19 galibiyeti bulunan Brother Liam’ı vermiştir.

Dr Fong’un dozaj profil değerleri DP = 5 – 4 – 19 – 2 – 0 (30) şeklinde olup, DI – 1,61 / CD – 0,40 şeklindedir. Bu değerler 2400 ve üzeri mesafeleri işaret etmektedir.

Hara kariyerinde ki başarılı yavrularına göz attığımız da, birkaç isim saymak gerekirse;
TESTA ROSSI (Dancing Spree) Nijinsky temsilcisinden olan safkan, 4 startında 3 kez kazanırken, Prix Des Cyclamens, Prix Zariba, Miss Grillo Stakes G3 galibi olmuş, Breeders Cup Juvenile Fillies Turf G1 den ikincilik ile ayrılmıştır.

AOIFE ALAINN (Hernando) Niniski temsilcisinden olan bu safkan, Premio Lydia Tesio G1 galibi olup, ayrıca Listed koşu kazanma başarısı göstermiştir.

SHAMDINAN (Dr Devious) Ahonoora temsilcisinden olan safkan, G1 Secretariat Stakes galibidir.

ASK FOR THE MOON (Unfuwain) Northern Dancer temsilcisinden olan safkan, 9 startında 5 kez kazanırken, Prix Penelope G3 ve Prix Saint Alary G1 galibidir.

BEATRICE (Anita’s Prince) Yine Nijinsky’nin soyundan gelen bir anne (Brangane) kızı olan safkan’ı ülkemizde 2013 Uls.İstanbul koşusu ile hatırlayacaksınız, Arsaadi önünde pistlerimizdeki ilk sınavından galibiyet ile ayrılmıştı.
Bunu dışında Karin Baronin Von Ullman Schwarzgold Rennen G3 kariyerindeki diğer başarısıdır.

CELIMENE (Groom Dancer) Blushing Groom temsilcisinden olan safkan, Prix Penelope G3 ve Prix De Flore G3 galibidir.

Ülkemizde start alan Dr Fong kızı Semoşhum, kısa süren kariyerinde 3 birincilik elde etmiştir.

Elimizdeki veriler üzerinden yola çıkarsak, Northern Dancer kanı taşımayışı ile ülkemizde çok sayıda bulunan bir kan hattının temsilcileri için ideal seçim olacaktır.
Başarıları daha çok Orta – Uzun mesafeler de olan safkan için, dozaj teorisi oldukça uzun mesafeleri işaret ederken kısrak tipine göre, her mesafe de başarı gösterecek temsilciler vermeye açık bir profili bulunmaktadır.
Ülkemiz aygırlarından, Marlin, Sun Music, Barbar, Eagle Eyed, Always A Classic, Bosporus öncelikli yakın görünen isimler olup, yine Manila, River Special, Okawango, Banknote, Trapper kızları ile başarılı sonuçlar vermesi olasıdır.
Birkaç ilave daha gerekirse, Common Grounds, Shining Steel, Spectrum, Bold Pilot, Scream To Scream, Royal Abjar, West By West kızları ile de olumlu sonuçlar doğurmaya açıktır.

Dr Fong, 2014 yılı itibarı ile Silivri aşım istasyonun da 13,500 TL bedel ile aşım yapacaktır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.