Aygırlar 23 Aralık 2013 17:09

NATIVE KHAN


NATIVE KHAN – 2008 – Kır
Hara – 2013 (Cidago 1,59)
Azamour (Ire) – Viva Maria / Kendor (Fr) (06.04.2008)

Native Khan, 2008 Fransa doğumlu olup, Aracı ekürisinin yurt dışında start alan temsilcilerindendir. 9 Starttan oluşan kariyerinde 3 birincilik, 3 de üçüncülük elde ederken € 152,859 kazanç elde etmiştir.
European Breeders Fund Maiden Stakes de 14 İngiliz tayı arasında kazanarak yarış yaşamına başlayan safkan, ikinci startında Alexis Catchpole Celebration Stakes G3 kazandı. 2011 yılındaki ilk startı olan Breeze Up Vendors Craven Stakes G3 kariyerindeki diğer galibiyeti oldu.
Kariyerindeki plase başarılarına gelince, G1 Racing Post Trophy dördüncülüğü yanı sıra, G1 Qipco 2000 Guineas (İngiltere Erkek Tay Deneme) da Frankel ve Dubawi Gold ardında üçüncülük elde etti.
Friarstown Stud International Stakes G3 ve Jockey Clup Of Turkey Meld Stakes G3 de elde ettiği üçüncülükler sonrasında çeşitli problemleri nedeni ile kariyerini sonlandırdı.

Babası Azamour, 12 starttan oluşan kariyerine 6 birincilik sığdırırken, 1 ikincilik, 3 de üçüncülük elde etmiştir.
Maiden Stakes, Juddmonte Beresford Stakes G2, St James Palace Stakes G1, Baileys Irısh Champion Stakes G1, Prince Of Walles’s Stakes G1, King George VI And Queen Elizabeth Diamond Stakes G1 birincilikleri olup 4 adet G1 galibi oluşu dikkat çekicidir.
2000 Guineas Stakes G1 üçüncülüğü, Irısh 2000 Guineas G1 ikinciliği, Emirates Airline Champion Stakes G1 üçüncülüğü ve John Deere Breeders’ Cup Turf üçüncülüğü gibi önemli plaseleri bulunan safkan, € 1.499,558 kazanç elde etmiştir.
Azamour’un hara kariyerindeki başarılarına göz atacak olursak, katıldığı 3 koşuyuda kazanan ve G1 Prix De Diane Longines Stakes galibi VALYRA (KB Linamix), G2 Blandford Stakes galibi ELEANORA DUSE (KB Caerleon), kariyerinde henüz ilk 3 den düşmeyen ve Qatar Prix Chaudenay G2 kazanan SHANKARDEH (KB Nashwan), 9 startta 4 kez kazanan, Classic Trial G3, Addleshaw Goddard Stakes G3 galibi AZMEEL (KB King’s Best), Musidora Stakes G3 galibi LIBER NAUTICUS (KB Daylami) gibi isimler öncelikle dikkat çeken yavrularıdır.

Annesi Viva Maria, 5 starttan oluşan kariyerinde 1 kez kazanırken Maiden Stakes galibidir. Art Militaire (Victoy Note), Caipirinia (Hawk Wing), Honeymoon Coocktail (Martaline) kazanma başarısı gösteren diğer yavrularıdır.

Native Khan’ın dozaj profil değerleri, DP = 2 – 1 – 5 – 0 – 0 (8) şeklinde olup, DI - 2,20 / CD – 0,63 şeklindedir. Bu teoriye göre daha çok orta mesafelerde başarı göstermesi olası olup, 1400 ila 2000m aralığında etkili yavrular verecektir.
Geçtiğimiz yıl İzmit merkez aşım istasyonun da görevine başlayan safkan, 60 aşım yaparken 46 kısrağı gebe bırakmıştır, gebelik oranı %76,6 olarak tespit edilmiştir.

Native Khan bir Night Shift torunudur, Night Shift; Shirley Heights, Busted Darshaan, Robellino, Troy, Sharpen Up, Rainbow Quest, Tirol gibi aygırların kızları ile uyum göstermiştir, ülkemizde Luçika, Bosporus, Demre gibi temsilciler verirken, populer aygırlarımızdan olan Bosporus, devraldığı bayrağı oldukça yüksek bir verim ile taşımaktadır.

Native Khan için Tantieme, Relko kanı taşıyan kızlar denenebilir. Sonrasında ülkemiz aygırları üzerinden gidecek olursak, Distant Relative, Common Grounds, Sea Hero, Okawango, Wolf öncelikli olmak üzere, Mtoto, Mujtahid, Lockton, Barbar, Doyoun, Sun Music, Native Procida kızları ile uyum gösterme ihtimali yüksektir.
Royal Abjar, Akındayım, Cuvee, Eagle Eyed, Marlin, West By West, Woodman, Bin Ajwaad gibi aygırların kızları ile de uyum göstermesi olasıdır.

Safkan, bu yıl olduğu gibi 2014 yılında da İzmit Merkez Aşım İstasyonu’nda 5.000 TL bedel ile görevini sürdürecektir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.