Aygırlar 18 Aralık 2013 16:13

AFTER MARKET


AFTER MARKET – 2003 – Doru
Hara – USA 2008 – TR 2014
Storm Cat (Usa) – Tranquility Lake (Usa) / Rahy (Usa) (09.02.2003)

After Market, yarış kariyerine 13 koşu sığdırmış 8 birincilik, 1 ikincilik elde etmiştir.
Başarılarına göz atacak olursak, Maiden, Lexington Stakes G3, National Meseum Of Racing Hall Of Fame Breeder’s Cup G2, Inglewppd Handicap G3, Charles Whittingham Memorial Handikap G1, Eddie Read Handicap G1, Del Mar Handicap G2, son startı olan Kelso Handicap G2 de, Trippi’s Storm ardında ikincilikte kalmıştır. Başarıları daha çok Orta - uzun olarak nitelendirebileceğimiz mesafeler'dedir.

Babası, Storm Cat, 8 start alıp 4 kez kazanmış 3 kez de ikincilik elde etmiştir. 99 – 2000 yıllarında Amerika da lider aygır olmuştur. Aynı zamanda ülkemiz aygırlarından Mountain Cat’in babasıdır. Başarılı hara kariyerinde daha çok erken gelişim gösteren taylar vermiş, 2 yaşlı tay babaları kazanç listelerinde hep üst sıralarda yer almıştır.
Storm Cat en başarılı yavrularını, Raise A Native, Blushing Groom hatları ile vermiştir.
Mountain Cat, özellikle Mr.Prospector temsilcileri ile uyumlu olmuştur. Rojo Toro, Golden Sun, Sedna, Mayuşka, Barkod, Lucky Pearl örnek gösterilebilir.
Forli hattından gelen kızlarla Amerika da, Classic Cat, Cat Tracker, ülkemizde ise Doğubeyi, Hikmet ve Camınando bu eşleşmeden yetişmiştir.

Annesi, Tranquility Lake, 6 yaşına kadar star alıp, kariyerinde 27 yarışa katılmış 11 birincilik, 7 ikincilik, 3 üçüncülük elde etmiştir. Önemli başarıları içinde, Gamely Breeder’s Cup Handicap G1, Royal Heroine Stakes, Breeders Cup Filly Mare Turf G1, Clement L Hirsch Handicap G2, Palomar Handicap G2 sayabiliriz.
Hara kariyerinde 6 yavrusu bulunan kısrağın, After Market dışında, yine Storm Cat den olan Courageous Cat; National Museum Of The Racing Hall Of Fame G2, Canadian Turf Stakes G3, Poker Stakes G3, Shoemaker Mile Stakes G1 galibi olmuştur.
Kısrak babası Rahy, 13 startlık kariyerinde 6 birincilik, 4 ikincilik, 1 üçüncülük elde etmiştir. Blushing Groom temsilcisi safkan, hara da; Fantastic Light (Kısrak babası – Nijinsky), Hawksley (Kısrak babası – Caerleon), Serena’s Song (Kısrak babası – Northfields), D.For Luck (Kısrak babası – Green Dancer), Dreaming Of Anna (Kısrak babası – Broad Brush), Tates Creek (Kısrak babası – Nureyev) gibi başarılı isimler vermiştir.
İkinci annesi Winters Love, bir Danzig kızı olup, 10 startlık kariyerin de 1 kez kazanmıştır.

After Market’in dozaj profil değerleri; DP = 7-5-10-0-0 (22) şeklinde olup DI – 3,40 / CD – 0,86 dır. Bu değerler, 1100 ila 1800m aralığını işaret etmektedir.
Hara kariyerine göz attığımız da en başarılı yavrularından biri Lady Of Fifty’dir. Kısrak babası Marias Mon olan safkan, 3 kez kazanmış, California Oaks, Clement L.Hirsch Stakes G1, Bayakoa Stakes G2 galibi olmuştur. Ayrıca G1 – G2 plaseleri bulunmaktadır.
Virginia Oaks G3, kazanan Volcat (KB – Southern Halo), Premio La Copa G2 kazanan Gocek (KB - Brocco), Panama da G1 kazanan, Picahielo (KB- A.P.Indy), La Prevoyante Stakes G3 galibi, Closing Range (KB –Caerleon) diğer başarılı yavruları olarak örnekleyebiliriz.

Kan hatların da bir genelleme yaptığımızda ülkemizdeki pek çok isim yer alacaktır. Aygırlarımız üzerinden belirli isimleri öne çıkartmak gerekirse; Sri Pekan, Royal Abjar, M.Cat, Always A Classic, D.Relative, Mujtahid kızları öncelik taşımakla beraber, Okawango, Strike The Gold, Fantastic Fellow, Red Bishop, River Special gibi aygırlarımızın kızları ile başarı göstermesi olasıdır.

After Market, 2014 yılında İzmit Merkez Aşım İstasyonu’nda 8.000 TL bedel ile aşım yapacaktır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

Yunus Emre Aşık

24 Aralık 2014 09:32

Benzeri çok çaprazlama var. Şu an ofiste olduğum için bir bir yazamayacağım fakat aklıma gelen mesela bir Bekmezbey var, Perfect Storm da Storm Cat torunu, annesi Power Cat oda Storm Cat kızı. Benzer eşleşmeye sahip aygırlarda var.

King River

Tahmin başarısı : 12.621,43 SAΩ

23 Aralık 2014 23:08

Uyumlu kan hatlarına mountain cat i de yazmışsınız fakat ikisi de storm car oğlu aygırların böyle bi çarprazlama sağlıklı olurmu? küstahlık yapmıyorum yanlış anlamayın bilmediğim için soruyorum