Aygırlar 14 Şubat 2013 00:01

INDIAN DAYS


INDIAN DAYS - 2005 - Al
Hara – 2013 Tur (Cidago __)
Daylami (Ire) - Cap Coz (Ire) / Indian Ridge (Ire) (08.04.2005)

Indian Days 2005 doğumlu bir safkan olup Daylami (Ire) - Cap Coz (Ire) / Indian Ridge orjinine sahiptir.
Yarış yaşamına 2007 yılında başlayan Indian Days, 41 kez start almış 7 birincilik, 3 ikincilik, 5 de üçüncülük elde etmiştir.
Indian Days aslında tanıdık bir isim, 2010 yılı Ent.Boğaziçi koşusu için ülkemize gelen safkan, 2.29,07 derecesi ile Sri Putra önünde kazanmıştı. 2011 Yılında yine ülkemizi tekrar ziyaret eden safkan, Ent.Boğaziçi koşusunu ikinci kez kazanırken 2.26,44 gibi ciddi bir derece elde etmişti.
2007 Yılında, Capital Engineering Group Class4, 2008 yılında Totesport Betxtra Win Only Handicap, Marjorie And Bernard Benham Emerald Anniversary Stakes Handicap, 2010 yılında Betfair App For Iphone Stakes Handicap, Boğaziçi Koşusu G2, 2011 yılında Dubai Detyfree Finest Suprise Stakes G2 ve ikinci kez Ent.Boğaziçi G2 koşusunu kazanmıştır.

Babası Daylami, bir Doyoun temsilcisi olup oldukça başarılı bir isimdir. 90’lı yılların sonlarına doğru süren yarış yaşamında Man O War Stakes, Coronation Cup, Irısh Champion Stakes, Breeders Cup Turf, Kıng George & Queen Elizabeth Diamond Stakes gibi G1 koşulara adını yazdırırken 7 adet G1 koşu galibi olmuştur.
2002 yılında kaybettiğimiz Doyoun ülkemizdeki aygırlık sürecinde, Black Velvet, Black Mail, Bucknell, Doyum, Reserpin, Runner Boy gibi isimlerin yanı sıra Rusya da yarış kazanan Eshquıa, yine ülkemizde G1 kazanma başarısı gösteren Lovely Doyoun, Nikoş gibi isimleri vermiştir.

Annesi Cap Coz, Ahonoora hattından gelen Indian Ridge kızıdır. Prix Du Calvados ve Prix Dela Porte gibi G3 koşularda ikincilik elde ederken Listed koşu kazanmıştır.

Baba kardeşlerinden en başarılısı Grey Swallow’dur diyebiliriz. 2004 Irısh Derby G1, 2005 Tatterslaas Rogers Gold Cup G1 koşularını kazanırken G2 ve G3 galibiyetleri de bulunmaktadır. Annesi Sytle Of Life, The Minstrel kızı olup kısrak babası bir N.Dancer temsilcisidir.

Indian Days’in dozaj profil tablosuna baktığımızda DP = 3 – 9 – 4 – 2 - 0 (18) değerleri görünmektedir. DI = 3,50 – CD = 0,72 değerlerinin temsil ettiği mesafe 1600/1900 aralığı olup, orta mesafeleri işaret etmektedir.
Fakat babası’nın mesafeyi temsil etmesi, Doyoun’un her tip mesafede başarı gösteren yavrular vermiş olması ve yine Indian Days’in 2000 üstü mesafelerde kazanmış oluşu yanı sıra 2400m mesafede 2 kez Boğaz içi koşusunu kazandığı unutulmamalıdır.
Tayları, kısrak seçimine göre farklı mesafelerde başarı gösterebilir.

İdeal kısrak tipi olarak ülkemizde yakın Northern Dancer kanı taşıyan pek çok isim sayılabilir; Alw.A Classic, Eagle Eyed, Barnato, Marlin, Popular Demand gibi isimlerin kızları yanı sıra, yine benzeri kan bağları bulunan Unnacounted For, Common Grounds, M.Cat gibi isimlerin kızları ile başarı gösterme olasılığı yüksektir.
Pedigrisine daha uzak görünen kan hatları ile de başarılı sonuçlar alınabilir, Distant Relative, Luxor, Sri Pekan, Red Bishop gibi aygırlarımızın kızları bu tanıma yakın isimler olarak değerlendirilebilirler.

Indian Days için 2013 yılında İzmit aşım istasyonunda aşım yapması bekleniyordu. Misafir ve pansiyoner aygırların kabulu istasyonda bulunan Aygır ve Box kapasitesine göre, en yüksek kısrak müracaatı alan aygırlara öncelik verilerek yapıldığından ve kendisi yeterli müracaatı alamadığından aşım yapmaya hak kazananamıştır.
2014 yılında aşımlara başlayacak olan safkan, Şanlıurfa aşım istasyonunda 2.000 TL bedel ve canlı tay garantisi ile görevini yapmaktadır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.