Aygırlar 06 Şubat 2013 23:56

THREE VALLEYS


THREE VALLEYS – 2001 - Al
Hara - 2008 Tur 2013 (Cidago 1,63)
Dıesis (Gb) – Skiable (Ire) / Niniski (Usa) (19.02.2001)

Theree Valleys 2001 doğumlu olup 2008 yılında Juddmonte Farm’ın kadrolu aygırlarından olan bir isimdir. At sahibi ve yetiştirici Selman Taşbek’in ülkemize kazandırdığı safkan, Diesis - Skiable orjinine sahip olup 2013 yılın itibarı ile ülkemizde aşımlara başlamıştır.
16 starttan oluşan yarış kariyerinde, 5 birincilik, 2 ikincilik, 3 de üçüncülük sahibi olmuştur. G3 Coventry Stakes, G2 Del Mar Breeders Cup Handicap, G3 Oceanport Handicap önemli başarılarından bazılarıdır.
G2 Del Mar Breeders Cup Handicap da 1600m çim pistte 1.32,21 ile o dönemin pist rekorunu kırmıştır.

Babası Diesis, Sharpen Up temsilcisi olup yine ülkemizde bu hattı temsil eden aygırlardan Common Grounds ve Shining Steel’in babası olan Kris’in ana-baba bir kardeşidir. Kris 16 kez start almış ve 14 birincilik elde etmiş 79 ve 80 yıllarında şampiyon miller seçilmiştir. Lider kısrak babası olmuştur.
Diesis 1982 yılında Dewhurst Stakes G1 (1400m) ve Middle Park Stakes G1 (1200m) koşularını kazanmış, şampiyon iki yaşlı tay seçilmiştir.
Hara yaşamı da oldukça başarılı geçmiş bir çok G1 kazanma başarısı göstermiş yavru vermiştir.
Aşağıda alfabetik olarak bazı G1 galibi yavrularının isimlerini sıraladık, soldan sağa doğru Diesis’in başarı gösteren temsilcilerinin isimleri, hemen yanında kısrak babası ve anne adı, sonrasında annenin temsil ettiği kan hattına isim veren aygırların isimlerini yer almaktadır…
All The Good – Manila kızı Zarara - Lyphard
Continuously – Stop The Music kızı Play On And On – Turn To
Diminuendo – Tom Rolfe kızı Cacti – Ribot
Elmaamul – Roberto kızı Modena – Turn To
Halling – Green Dancer kızı Dance Machine - Nijinsky
Husband – Kıng Emperor kızı Beaming Bride – Bold Ruller
Keen Hunter – Nonoalco kızı Love’s Reward – Nearctic
Knife Box - Hail To Reason kızı Matoki – Turn To
Magical Fantasy – Easy Goer kızı Kissing Gate – Alydar/ Raise a native
Magistretti – Deputy Minister kız Ms.Strike Zone - Northern Dancer
Ramruma – Green God kızı Princess Of Man – Nasurullah
Storm Trooper – Assert kızı Stormette – Be My Guest N.Dancer

Yukarıda ki isimler de ilk dikkat çekecek olan isim mutlak göze tanıdık gelen Halling olacaktır. Halling’in ülkemizde Hakkar ve Leave Me Alone gibi başarılı temsilcileri koşmuştur. Her iki isminde kısrak babası Sadlers Wells’dir.

Annesi Skiable, yine Niniski ve Nijinsky üzerinden Northern Dancer torunudur, babanın Northern Dancer’a olan uyumu Three Valleys’de de görünmektedir. İkinci annesi Keralı, üretken bir isim olmuş şampiyon kısrak Hasili’yi vermiştir. Onun annesi Sookera, Roberto kızı olup G1 galibi olmuş şampiyon 2 yaşlı seçilmiştir. Ülkemizde start almış olan Dünya Güzeli, Sookera’nın oğlu So Factual dan olmadır.

Skiable’ın en başarılı yavrusu Three Valleys’dir diyebiliriz. Yarış yaşamına 2003 yılında başlamış olup, 16 start almış 5 birincilik, 2 ikincilik, 3 de üçüncülük elde etmiştir. 371.468 Euro kazanca ulaşırken, birincilikleri EBF Novice stakes, Conventry Stakes G3, Allowance Optional Race(Abd), Del Mar Breeders Cup Hand G2, Oceanport Stakes G3 olup, 2005 yılında kazandığı Del Mar Breeders Cup Hand G2 de 1600m çim pistte 1.32,21 yaparak pist rekoru kırmıştır.

Aygırlık kariyerine Juddmonte da başlayan safkan koşan taylarından bir kaçına göz attığımızda;
-Koşan Tay – Kısrak babası ve Anne – Kan Hattı-
Saint Bernard – Polish Precedent kızı Savignano – Danzig
The Nile – Zafonic kızı Delta – Gone West/Mr.Prospector
Peccato Di Gola – Pursuit Of Love kızı Pursuit Of Charge – Groom Dancer/Blushing Groom
Sisiri – Danehill Dancer kızı Sahend – Danehill
İsimlerini görmekteyiz, yine Danzig ve Danehill gibi ülkemizde çokça bulunan N.Dancer temsilcileri ayrıca Blushing Groom (ülkemizdeki Bin Ajwaad – Ramadan gibi isimler) yanı sıra Gone West (yine ülkemizdeki en önde gelen temsilci Royal Abjar, Wet By West, ) temsilcileri ile başarı göstermiştir.

Aygırımızın dozaj profil değerlerine baktığımızda, 5 – 1 – 15 – 6 - 9 (36) DI =0.60 / CD = 0.36 değerlerini görmekteyiz. Bu değerlerin ‘’dengeli hız’’ tanımını ön plana çıkartmasının yanı sıra ‘’dayanıklılık’’ ağır basmakta olup, DI ve CD değerlerinin 2400 ve hatta üzeri mesafeleri işaret ettiğini söyleyebiliriz.
Çelişki o ki safkan yarış yaşamı boyunca hep kısa ve orta mesafelerde koşmuş 1700m üzerinde start almamıştır. Ülkemizde aygırlık vazifesini yapan baba kardeşleri de orta mesafelerde başarı gösteren isimler vermiştir.
Fakat, Three Valleys’in babasının temsilcileri arasında hepinizin tanıyacağı Hakkar gibi bir stayer ismi veren Halling bulunmaktadır, yine kardeş ve temsilcileri içinde mesafe koşan farklı isimler yer almaktadır. Bu nedenle mesafe koşmamış olması nedeni ile uzun mesafelerde etkili olamayacağı düşüncesi muhtemelen hatalı olacaktır. Özellikle stayer isimleri verebilen annelerde uzun mesafe başarısı beklenilmelidir.

Yukarıdaki eşleşme notlarından yola çıkarak yapacağımız tespitler üzerinden, ülkemizdeki Danzig temsilcileri, Eagle Eyed, Sea Hero, Rakan, Kurtaran, Popular Demand gibi isimlerin kızları, Lyphard temsilcisi Manila, - Roberto hattından Red bishop, Sri Pekan, - Mr.Prospector temsilcileri Royal Abjar, West By West, Okawango - Blushing Groom hattından Bin Ajwaad, Ramadan gibi aygırlarımızın kızları, yine yukarıda adı geçen isimler ile yakınlık taşıyan, Alw.A Classic, Strike The Gold, Arsenic, Distant Relative, Luxor, Mali, River Special, Sun Music gibi isimlerin temsilcisi kısraklar ile de uyum göstermesi olasıdır. Ülkemizdeki yaygın bulunan kan hatlarına yakın oluşu göz önüne alınarak önceki hara kariyerinin daha üzerinde bir başarı göstermesini bekleyebiliriz…

Geçtiğimiz yıl Karacabey de görevini yapan Three Valleys, bu yıl İzmit Aşım İstasyonunda 5000 TL bedel ile yetiştiricilerin hizmetindedir…


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.