Aygırlar 03 Şubat 2013 15:18

REY DE CAFE


REY DE CAFE 2002 Al
Hara – 2013 Tur / (Cidago – 1,63)
Kingmambo – Commodities / Private Account (01.01.2002)

Rey De Cafe, Fedai Kahraman ve Sadun Oktav tarafından ülkemize kazandırılan bir isimdir. Kıngmambo – Commodities / Private Account orjinine sahip olan safkan Okawango’nun baba kardeşi olup özellikle erken kaybettiğimiz Okawango’nun boşluğunu doldurmak için ideal bir isim olacaktır.

Babası Kıngmambo, 2 ve 3 yaşlarında start almış toplam 4 koşu kazanmıştır. 1400m Prix Djebel Stakes, 1600m mesafeli Prix Du Moulin De Longchamp G1, St.Jamess Place Stakes G1 ve Poule Dessai Des Poulains G1 koşularını kazanma başarısı göstermiştir.
Poule Dessai Des Poulains G1 de geride bıraktığı isim aygırlarımızdan Bin Ajwaad’dır. (Fransa Erkek Tay Deneme)
Kingmambo, ünlü Amerikan aygırı Mr.Prospector’un temsilcisi olmasına rağmen çim piste ön plana çıkan bir isimdir, bunun muhtemel nedeni annesi Miesque’dır, yarış kariyeri oldukça başarılı bir kısrak olan Miesque 10 adet G1 mücadeleye adını yazdırmış, 87 ve 88 yıllarında Breeders Cup Mile’i iki kez kazanma başarısı göstermiştir. (çim pist) Prix Du Moulin De Lomgchap G1, 1000 Guineas Stakes G1, Prix De La Salamandre G1, önemli yarışlarından sadece bir kaçıdır.
Kingmambo gibi önemli bir aygır kazandırırken harada da bir çok grup kazanma başarısı gösteren yavrular vermiştir.
Kingmambo’nun 637 tayı koşmuş 401 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.

Annesi Commodities, Damascus’un torunu olup, Private Account kızıdır. Yani yine ülkemiz aygırlarından Unnaccounted For’un baba kardeşidir. Kısrak kan hattına baktığımızda, Sword Dancer dan, Tom Fool’e, Raise A Native den, Hasty Road’a kadar uzanan bir çeşitlilik görmekte olup, zengin bir anne hattına sahip olduğunu söyleyebiliriz.
İkinci annesi Tricky Game, harada 6 kazanan isim vermiştir. Temsilcilerinden; Kingmambo dan olan King Cugat, 3 adet Gr.2 kazanma başarısı göstermiş, Gr.1 ve Gr.2 mücadelelerde bir çok kez plase olmuştur. 1.293,782 $ kazanca ulaşmıştır.
Üçüncü annesi Con Game, Mr.Prospector dan; 15 startta 8 birincilik, 6 ikincilik sahibi, 2.307,000 $ kazanç elde eden, Gr.1 Breeders Cup galibi Seeking The Gold’u vermiştir.

Rey De Cafe (Kıngmambo – Commodities / Private Account) yarış yaşamı boyunca 13 start alıp, 4 birincilik, 3 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etmiştir.
2004 Bourbon County Stakes, 2005 Hill Prince Stakes G3 ve American Turf stakes G3 (çim pist) önemli galibiyetleridir.

Rey De Cafe’nin Dozaj profilini incelediğimizde 9-4-17-0-0 : (30) DI; 2.53 , CD; 0.73 değerlerini görmekteyiz.
Bu görüntüde de hız faktörünün ön plana çıktığını ve daha çok orta mesafelerde başarı göstereceği kanaatine varabiliriz. Değerlerin işaret ettiği mesafeler ise 1600/2000 aralığıdır.

Hara performansına kısa bir göz gezdirerek bazı tayları ve bu tayları vermiş olduğu kısrakların temsil ettiği kan hatlarına bakalım.
RIO BONITA Roberto hattından gelen Kris kızından olmadır. REY OF THE ROAD, Nijinsky hattından Moscow Ballet kızından, MY FAVORITE QUEEN Blushing Groom hattı temsilcisi Wekiva Springs kızından, CATHING REYS, Halo temsilcisi Saint Ballado kızından, DARN REY, Native Dancer hattından Darn That Alarm kızından olmadır.
Aralarda kalan isimlere göz attığımızda yine ülkemizde yer alan bir çok ismin temsilcilerinde başarı gösterebilecek bir aygır olduğunu söyleyebiliriz.
Okawango ile babadan kardeş oluşundan yola çıkarak en azından fikir vermesi için Okawango üzerinden yola çıktığımızda, Black Type galibi 3 yavrusu ve sınıf koşularda plase olan 2 yavrusu dikkate alındığında, ilk dikkat çeken STEELE TANGO (G3)'un kısrak baba hattı, Mantadive (plase,Listed)'in ise ikinci kısrak baba hattında yer alan Petition Hattıdır.
Petition günümüze az sayıda ulaşan temsilcisi ile tükenmiş bir kandır. Petition'un babası unutulmaz aygırlardan Fair Trial'dir. Fair Trial ismini Okawango'nun başka taylarında da görüyoruz.
Aygırın Declaration Of War(L) isimli yavrusunun kısrak babası Thorn Dance'dir.
Thorn Dance'in ikinci annesi olan Goofed bir Court Martial kızıdır. Court Martial ise Fair Trial'in diğer bir oğludur.
Goofed isimki kısrak Okawangonun ikinci kısrak babası olan Lyphard'ın annesidir.
Okawango'nun Mantadive isimli yavrusuna bakıldığında kısrak babası olan Sicyos bir Lyphard oğludur.
Dolayısı ile şu ana kadar sınıf koşularda derece yapan 5 yavrusundan 3'ü Fair Trial kanı taşıyan atlardır.
Ülkemizde Court Martial oğlu, Our Guile görev yapmış olduğundan bu aygırın kanını taşıyan kısraklar içinde bu açıdan bağ kurulabilir.
Ülkemizde koşan taylarının kısrak babalarına baktığımızda ASAFHAN – IPHIGENEIA (M.Cat kızı), BAY ŞERİF (Castle Rising Kızı), BİNBİR UMUT (Sea Hero Kızı), BROWSER (Marlin Kızı), DEMİRTÜTÜN (Lahib kızı), El Conquerador (Dayjur kızı), QUEEN AMIDALA (Distant Relative kızı), SARILAR RUNNER (Mujtahid kızı) dan olmadır.
Kısrak seçimi olarak birkaç isim saymak gerekirse, Nijinsky temsilcilerinin kızları, Distant Relative / Luxor, - Danzig temsilcileri Sea Hero/Eagle Eyed - Vettori, Sadlers Wells temsilcileri Sun Music - Mutamanni, Marlin, Roberto hattından Red Bishop, Sri Pekan gibi aygırların kızları yine isim belirtmediğimiz klasik N.Dancer çaprazlamaları, M.Cat kızları, ülkemizdeki Kriss temsilcileri olan C.Grounds ve Shining Steel kızları ve benzeri kan hatlarını temsil eden aygırlarımızın kızları ile uyum sağlaması muhtemeldir.

2015 aşım sezonunda İzmit TJK aşım istasyonunda aşım yapan Rey De Cafe, 2016 aşım sezonunda 5.000 TL aşım ücreti ve canlı tay uygulaması ile Mahmudiye Dörtnal Veteriner Kliniği, Eskişehir de yetiştiricilerin hizmetindedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.