Aygırlar 08 Ocak 2013 22:37

COUNTRY REEL


COUNTRY REEL – 2000 – Doru
Hara 2006 FR - 2013 TUR (Cidago 1,60)
Danzig (Usa) - Country Belle (Usa) / Seattle Slew (Usa) (01.02.2000)

Keleş ekürisi ve bazı at sahiplerinin sendika sistemi ile ülkemize kazandırdıkları safkan şubat 2000 doğumlu olup, yarış yaşamına 02 Ağustos 2002 tarihinde başlamıştır.
Yarış yaşamı 2005 yılına kadar sürmüş toplamda 16 start almış iki birincilik elde etmiştir. İlk startı olan Maiden stakes’i birincilik ile tamamlayan Country Reel, bir sonraki startında G2 Scottish Equitable Gimcrack Stakes’i kazanmıştır. İki yaşındaki son startı olan G1 Shadwell Stud Middle Park Stakes koşuda 4.lük elde etmiştir. Diğer yıllarda yarış kazanmamış olsada çeşitli plaseler yapmış ve 119,896 Euro kazanç elde etmiştir. 2004 Yılında Golden Jubilee Stakes G1 dördüncülüğü bir diğer önemli plase başarısıdır.
İlginç bir detay Country Reel’in 15 startı 1200m mesafede olup bir diğeri 1400m mesafededir.

Yarış yaşamını noktaladıktan sonra 2006 yılında Fransada aygırlık yapmaya başlayan safkan 7 yıl boyunca görevini burada sürdürmüştür.

Babası Danzig, tüm zamanların en iyi aygırı olarak bilinen Northern Dancer’ın oğludur. 3 koşuda start almış, üçünü de kazanmıştır. 92 yılında İspanyada, 91,92,93 yıllarında Amerikada, 95 yılında B.Arap emirliklerinde lider aygır seçilmiştir.
Çok sayıda grup koşuya adını yazdıran isimleri pistlere kazandırırken, bu kolun en önemli temsilcilerinden biri olmuş Danehill gibi önemli bir ismi yarış camiasına kazandırmıştır.

Annesi Country Belle, 1600m mesafede bir listed koşu kazanırken yine aynı mesafede bir G3 üçüncülüğü bulunmaktadır. Babası Seattle Slew yedi G1 koşu galibidir. Kan hattı Bold Reasoning üzerinden Bold Ruller’a uzanmaktadır. Annesi Balbonella seksenli yılların sonlarında 1100 ve 1900m aralığında 9 koşu kazanmıştır. G1 kazanma başarısı göstermiş iki isim vermiştir.
Bunlardan biri Danzig den vermiş olduğu şampiyon isim Anabaa dır.
Country Reel Danzig oğlu olup, ikinci annesi (Annesi’in annesi) Balbonella, Anabaa’nın annesidir. Yani Country Reel, Anabaa ile ¾ oranında kardeştir.

Koşan tayları arasında, Absolutly Yes (G3 galibi), Baine (G1 ikincisi) Dont Teutch(G2 Üçüncüsü) gibi isimler yer almaktadır. Ülkemizde koşan tek temsilcisi KREM, 4 kez start almış ve 4 startınıda kazanmıştır. Koşulardan biri A3 niteliğindedir.
Krem’i Mr.Prospector hattından, Gone West – Elusive Quality kızı olan Raedah dan vermiştir.

Babasının en başarılı olduğu eşleşme olan Mr.Prospector çaprazları ile başarı gösterecektir. Ülkemizdeki Danzig oğlu aygırlardan Eagle Eyed, yurt dışındaki hara başarısı Nasurullah hattı kızlardan gelmiştir, yine Bold Ruller üzerinden gelen isimler ile de bir uyumu söz konusudur.
Benzeri isimlerle Country Reel olumlu sonuçlar verebilir. Krem den yola çıkarak ülkemizde sık bulunan Royal Abjar ve West By West kızları ile olumlu netice verme olasılığı yüksektir.

Nasurullah hattından söz etmişken daha yakın Blushing Groom temsilcileri yine ülkemizde Rainbow Quest’in oğlu önemli aygırlarımızdan Bin Ajwaad ve 90 yıllarda ülkemizde koşan eliyeşil ekürisine ait Ramadan (Rainbow Quest oğludur) kızları Country Reel için ideal bir seçim olabilir. Nashwan oğlu Asakir de Blushing Groom temsilcisidir, kızları ile uyum göstermesi olasıdır.
Daha sonraki ihtimallerde klasik Northern Dancer çaprazları düşünülebilir, kaldı ki ülkemizde ki pek çok isimde bu kan yer almaktadır.
Eagle Eyed örneğinde olduğu gibi Mr.Prospector çaprazları farklı hatlar üzerinde denenmelidir, babasına nazaran bu hatta önemli bir başarı gösterememiş ve Mujtahid dışında bu hattın temsilcileri ile denenmemiştir.
Symphony’i Woodman kızı Star Flicker dan vermiştir.

Country Reel’in dozaj profili 9-12-20-0-1 (42) DI=2,82 CD=0,67 olup, daha çok kısa ve orta mesafelerde başarı göstereceği kanaatine varabiliriz, zaten kendisinin de 1400m üzerinde koşmamış oluşu bu durumu tesciller niteliktedir. Mesafe seçiminde kısrağında etkin bir rol oynadığını göz önüne alarak elde edilmek istenen tay profiline göre tercih yapılmalıdır.

Country Reel 2014 yılında 4 bin TL ücret ile Silivri Aşım İstasyonunda görevini sürdürmektedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.