Aygırlar 23 Ekim 2011 14:02

ARSENIC


ARSENİC - 1999 – Doru
Hara 2010 TUR (Cidago 1,65)
Strike The Gold (Usa) - Iberian (Fr) / Belmez (Usa) (24.04.2004)

Yarış yaşamına 2006 yılının sonunda başlayan safkan tam bir yıl süren yarış kariyerini 2007 yılında noktalamıştır. Toplam da 14 start almış 6 birincilik, 5 ikincilik, 1 üçüncülük elde etmiştir.
KV ve şartlı birincilikler yanı sıra G1 Ankara koşusunu kazanmış, G1 Gazi, G3 Mimar Sinan, G3 Sait Akson, G1 Cumhurbaşkanlığı gibi üst düzey mücadelelerde ikincilik elde etmiştir.

Babası Strike The Gold, ülkemizde her mesafede başarı gösteren çeşitli yavrular vermiş kendisini bir hayli ön plana çıkartmış olan önemli aygırlarımızdandı. En önemli temsilcisi Sabırlı ile birlikte kaybettiğimiz Strike The Gold dan sonra Arsenic’in çok daha değerli bir isim olacağı kanaatindeyiz.

Annesi, Iberian ülkemizde Arsenic dışında, Culduz, Kaşenim, Pazvant gibi isimler vemiştir. Kendisi Northern Dancer hattı temsilcilerinden olan Belmez kızıdır.
İkinci annesi Kilinisky, G3 galibidir. Harada, Kinetica (Stormy Atlantic), Briviesca (Peintre Celebre) başarılı yavrularıdır.

Arsenic’in dozaj profil değerleri, DP = 5 – 1 – 13 – 1 – 2 (22) şeklinde olup, DI= 1,32 / CD= 0,27 dir. Bu değerler ise üst düzey dayanıklılığın ifadesi olup 2400m ve üzeri mesafelere yatkınlık görünmektedir.

Arsenic içinde Northern Dancer hattı temsilcilerinin kızları ile başarılı olabileceğini söyleyebiliriz. Always A Classic, Sun Music, Akındayım, Bosporus, Sea Hero gibi aygırlarımız ayrıca Tom Fool hattı temsilcilerinin kanını taşıyan kısraklarda uyumu beklenilebilir. Yine ülkemizdeki aygırlarımızdan Mountain Cat, Perfect Storm, Red Bishop, Sri Pekan, Common Grounds, Distant Relative, gibi isimlerin kızları ile olumlu neticeler alınabilir.

Arsenic, İzmir Torbalı aşım istasyonunda, 2000 TL bedel ve canlı tay uygulaması ile görevini sürdürmektedir.

Henüz koşan tayı bulunmamaktadır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.