Aygırlar 23 Ekim 2011 13:55

ISLAMBOL


ISLAMBOL – 1994 - Doru
Hara – 2003 TUR (Cidago – 1,65)
Gold Guard – Again (Ire) / Try My Best (Usa) (14.03.1994)

Yarış yaşamına 1996 yılında başlayan safkan 84 start almış, 21 birincilik, 14 ikincilik, 9 üçüncülük, 11 dördüncülük elde etmiştir.
G2 Tay Deneme, G2 Kraliçe Elizabeth, G1 Çaldıran, G1 Erkek Tay Deneme, G2 TRT, G3 Atıf Esenbel, G3 Fikret Yüzatlı, G2 Ent.İstanbul önemli birinciliklerinden bazılarıdır.
Pistlerimizde nam yapmış en önemli mil atlarımızdan biridir, hara yaşamında kendisine kıyasla uzun mesafelerde başarılı isimler de vermiştir.

Babası, Forli hattı temsilcilerinden eski tarihimizin önemli isimlerinden Gold Guard’dır. Babası da farklı mesafelerde başarı göstermiş temsilciler vermiş olsa da kendisi kısa ve orta mesafelerde başarılı olmuş bir isimdir. Kariyerine 17 koşu sığdırırken, 11 birincilik, 1 ikincilik elde etmiş mesafesinde ikiliden düşmemiştir.

Annesi Again, Northern Dancer temsilcilerinden Try My Best kızıdır. 5 start almış kazanamadan haraya gönderilmiştir.
Annesinin ülkemizdeki en başarılı yavrusu Islambol’dur. Asitane ve Antakya diğer temsilcilerindendir.

Islambol’un dozaj profil değerleri DP = 14 – 2 – 12 – 8 – 0 (36) şeklindedir. Güç dağılımı ise DI = 1,57 / CD = 0,61 şeklindedir. Sürat faktörünün önemli etken olduğu tabloda dayanıklılık da ön plana çıkmış 1900/2400m mesafe aralığını işaret etmiştir. Aksine Islambol ülkemizde yetişen en iyi Millerlardan biridir.

Babası Gold Guard, ülkemize pek çok önemli isim kazandırmıştır.
Asos, Blow Up, Der Saadet, Johny Guıtar, Last Guard, Patara, Penky Henky, Pırıl, Yadigar.
Başarı gösterdiği kan hatlarına baktığımızda, Northern Dancer hattı temsilcileri Nurayev, Be My Gues, Nasurullah hattı kanı taşıyan kısraklar, Tudor Minstrel hattı temsilcileri Mummys Pet gibi isimler dikkat çekerken İn Reality, Tünkut, Castle Rısıng kızları da Islambol ile olumlu sonuçlar vermiştir.
Mevcut bahsedilen isimler ile birlikte ülkemiz aygırlarından, Barbar, Lockton, Always A Classic, Bin Ajwaad,Karabeyhan, Kaneko gibi isimlerin kızlarında başarı göstermesi beklenilebilir.

Islambol’un hara performansına göz attığımızda; Amsterdam, Berkşah, Bolcan, Halıcı Hassan, Kocaayak, Kubihan, Özbaylım, Reyhaniye, Starfist, Süvediye, Şahinköylü başarı göstermiş taylarından bazılarıdır.

Islambol 30.04.2012 tarihinde yaşamını yitirmiştir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.