Aygırlar 21 Ekim 2011 10:48

SCREAM TO SCREAM


SCREAM TO SCREAM – 2000 – Doru
Hara – 2007 Tur (Cidago 1,65)
Dr.Devious (Ire) – My Frebird (Gb) / Rudimentary (Usa) (30.03.2000)

Yarış yaşamına 2002 yılında kazanarak başlayan Scream To Scream, 5 yıl süren kariyerine 29 koşu sığdırırken, 8 birincilik, 8 ikincilik, 3 üçüncülük ve 4 de dördüncülük elde etmiştir.
Maiden galibiyeti sonrasında, Şartlı.2, Şartlı.4, G3 Seymenler, KV8 Ali Karabucak, KV7(2) ve G2 Celal Bayar koşularını kazanmıştır. 1200 den 2400m’ye kadar bir çok mesafede başarılı yarışlar sergilemiştir.
Celal Bayar koşusunda, Grand Ekinoks, Ultramar, Sweet Mistress, Fernando, Wolfs Son, Bebek Cafe gibi bir çok yetenekli ismi çok uzak farkla geride bırakmayı başarmıştır.

Babası Dr.Devious, 1991 yılında başladığı yarış yaşamına, 15 koşu sığdırırken, 6 birincilik, 4 ikincilik elde etmiştir.
Maiden Stakes ile kazanarak başlayan safkan, Krug Superlative Stakes (Listed), Lanson Champagne Vintage Stakes Gr.3, Three Chimneys Dewhurst Stakes Gr.1, (Epsom Derby) Ever Ready Derby Gr.1, (İngiltere Derbisi) ve Kerry Group Champion Stakes Gr.1 galibiyetlerine adını yazdırırken, Budweiser Irish Derby Gr.1 de sıkı rakibi St.Jovite ardında ikincilikte kalmıştır.

Hara kariyerinde, temsilcilerinden;
COLLIER HILL (Polish Precedent), 15 kez kazanırken, Gr.1 Cathay Pacific Hong Kong Vase, Gr.1 Pattison Canadian International, Gr.3 Stockholm Cup International, Gr.1 Irish Field St.Leger gibi önemli galibiyetlere adını yazdırmıştır.

KINNAIRD (Be My Guest), 16 start alıp 6 birincilik elde ederken, Betdaq May Hill Stakes Gr.2 ve Prix De L’Opera Casino Barriere D’Enghien Gr.1 koşularının galibi olmuştur.

DEVIOUS BOY (Night Shift) 13 startın da 4 kez kazanırken, Santa Anita da Gr.2 Oak Tree Derby’nin galibi olmuştur.

DUCA D’ATRI (Northfields) Premio Ribot Gr.2 de kazanma başarısı göstermiştir.
Where We Left Off, Day Walker, Devious Indian, Doc Holiday gibi G3 başarısı göstermiş isimlerin babası olmuştur.
Babasının başarı gösterdiği isimler üzerinde Northern Dancer akrabalıkları dikkat çekmektedir.

Annesi, My Fire Bird’ün en başarılı temsilcisi Scream To Scream’dir diyebiliriz.
İkinci annesi Miss Rossi, harada 6 kazanan isim verirken, Rosselli (Puissance) (Forli hattı temsilcisi) ve Dancing Music (Music Boy) (Tudor Minstrel hattı temsilcisi) en başarılı yavrularıdır.
Üçüncü annesi Trall da, harada 6 kazanan taya sahiptir. Prest Symboli (Waajib) (Try My Best – Northern Dancer) en başarılı yavrusudur.

SCREAM TO SCREAM’in dozaj profil değerleri, DP = 3 – 1 – 6 – 3 – 1 (14) şeklinde olup, güç dağılımı DI = 1,00 / CD = 0,14 şeklindedir. Bu değerler 2400 ve üzeri mesafeleri işaret etmektedir.
1400m den 2400m’e kazanma başarısı gösteren Dr.Devious gibi Scream To Scream de 1200 den 2400m’e kadar bir çok mesafede başarılı olmuştur.

Ülkemizdeki hara kariyerinde vermiş olduğu isimlere göz atacak olursak.
Kopenhag (Alw.A Classic) Gr.2 Sakarya, Gr.2 Büyük Taarruz, A3 Arj.Jokey Kulübü gibi özellikle uzun mesafeli ve dayanıklılık gerektiren koşularda söz sahibi olmuştur.

Pyramos (Ramadan), hızlı başladığı kariyerinde bir anda bütün dikkatleri üzerine çeken Pyramos, Açık A2, Prof.Tevfik Başer A3, Uls.Kraliçe Elizabeth Gr.2, Ali Orhan Birol KV7 koşularını üst üste kazanma başarısı göstermiştir. Problemleri nedeni ile kariyeri kısa sürse de kendini kanıtlayan bir isim olmuştur.

Star Of Melih (Sri Pekan), Bayındırhan (Sri Pekan), Kurtarıcı (Marlin), Danehill Gül (Danehill) diğer başarılı yavrularından bazılarıdır.

Bahsi geçen isimler ve elimizdeki mevcut doneler üzerinden bir öncelik sıralaması yapacak olursak;
Erken gelişim gösterecek ve süratli yapıdaki kısraklar ideal seçim olacaktır.
Tarife uygun isimler veren ve Scream To Scream’in taşıdığı Northern Dancer imbreding’i, bu uyuma daha açık olan Mr.Prospector temsilcileri ve yine dikkat çeken eşlemeler üzerinden Kris temsilcileri ön plana çıkmaktadır.
Okawango, Royal Abjar, Mujtahid, West By West, Common Grounds, Shining Steel gibi isimler öncelikli olarak değerlendirilebilir.
Unaccounted For, Sri Pekan, Red Bishop, Alw.A Classic, Bin Ajwaad, Bosporus, Cuvee, Fantastic Fellow, Medya, River Special, Win River Win, Ramadan, My Volga Boatman, Castle Rising vb isimlerin kızları ile uyum göstermesi olasıdır.

2015 yılında Seyhan Aşım İstasyonunda sıfat yapan Scream To Scream, 2016 aşım sezonun da 4.000 TL aşım bedeli ve canlı tay uygulaması ile Şanlıurfa Aşım İstasyonu'nda görevini sürdürmektedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.