Aygırlar 21 Ekim 2011 10:14

KARABEYHAN


KARABEYHAN – 1992 - Doru
Hara – 2003 TUR (Cidago – 1,63)
Warning (Gb) – Broad Halo (Usa) / Halo (Usa) (03.02.1992)

94 yılında başlayan ve 8 yıl süren yarış kariyerine, 81 koşu sığdırmış olan safkan, 20 birincilik, 22 ikincilik, 12 üçüncülük elde etmiştir. Çeşitli KV, Şartlı düzey birinciliklerin yanı sıra, Lara G2, Ent.Boğaziçi G2, Fetih G3, Kurtuluş G3 koşularında ikincilik, İsmet İnönü G2, TJK G1 gibi mücadelelerde 3. Olmuştur…
Dönemin pek çok başarılı ve şampiyon ismi ile birebir mücadelelerde bulunmuştur. Karabeyhan’ın en bilinen ve unutulmayan özelliği ise tabiri caiz ise at güzeli olmasıdır. Kendi yakışıklılığını taylarına da aktaran safkan yarışlarından ziyade görselleri ile akıllardadır.

Babası Warning, kariyerinde 14 koşuya iştirak etmiş, 8 birincilik, 3 ikincilik başarısı göstermiştir. Sussex Stakes Gr.1 (GB), Queen Elizabeth II Stakes Gr.1 (GB), Queen Anne Stakes Gr.2 (GB), Richmond Stakes Gr.2 (GB) Champagne Stakes Gr.2, Tote Trophy Listed. Önemli galibiyetleridir ayrıca Craven Stakes Gr.3, Prix Jacques Le Marois Gr.1 ve Lockinge Stakes Gr.2 de ikincilik elde etmiştir. Ayrıca Eclipse Stakes Gr.1 de 4.lüğü bulunmaktadır.
Warning, 2 yaşında katıldığı 4 koşudan da galip ayrılırken, (Yenilgisiz) şampiyon iki yaşlı tay seçilmiştir. Üç yaşında ise şampiyon Miller olmuştur. Annesi Slightly Dangerous, ünlü Roberto’nun kızıdır.

Annesi Broad Halo, Turn-To kanı taşıyan Halo’nun kızıdır. Kariyerinde 3 yarış kazanma başarısı göstermiştir. Halo 1983, 1989 yılları arasında lider aygır olmuştur. Karabeyhan’ın ikinci annesi üzerinden kan hattı, Tom Fool’a kadar uzanır.

Karabeyhan’ın dozaj profil değerleri, DP = 10 – 2 – 16 – 2 – 0 (30) şeklinde olup, DI = 2,00 / CD = 0,67 şeklindedir. Bu değerler ise ideal mesafesinin 1600 / 2400m aralığı olduğunu göstermektedir. Karabeyhan da 1200m den 2400’e bir çok farklı mesafede kazanma başarısı göstermiştir.

Başarılı yavruları Northern Dancer hattından gelen kısraklardan olmadır. En başarılı taylarından biri olan Monte Negro – Danehill (Danzig) kan hattındandır. Monte Negro, foto da Sait Akson koşusunu Miramis’e kaybederken, Gazi koşusu sonrasında sakatlanarak yarış yaşamını noktalamıştır.
Günümüzde şampiyon olarak nitelendirebileceğimiz Fly By Me, Among Men kızından olmadır. Oda Nureyev üzerinden Northern Dancer temsilcisidir. My Volga Boatman ve Cartekitt kızlarından da kazanan yavru vermiştir.
Festina Lente (Red Bishop), Kudretağa (Vettori), Black Sand (Private Tender), Sir Lancelot (Cook Robin), Pietra (Doyoun), Ateş Hatun (Barbar) diğer başarılı yavrularıdır.
Babası Warning, İn Reality hattı temsilcilerindendir.
Sadlers Wels, Lyphard, Whistling Wind, Wassl, Crystal Glitters, Darshaan gibi aygırların kızlarında başarı göstermiştir.
Karabeyhan da bu kan hatlarına uyum sağlayacaktır.
Northern Dancer temsilcilerin kızları Karabeyhan için uygun eşlemeler olacaktır.
Kurtaran, Akındayım, Sun Music, Eagle Eyed, Kartalım, Manila, Sea Hero, Kaneko, Kings Pleasure kızları öncelikli olarak tercih edilebilir. West By West, Okawango, Royal Abjar, River Special, Mujdahid, Strike The Gold, My Volga Boatman, Distant Relative, Sri Pekan, Red Bishop gibi isimlerin kızları ile de başarı göstermesi olasıdır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

Yunus Emre Aşık

02 Nisan 2014 22:49

Bu yazı yazıldığında Fly By Me henüz yoktu :)

mus682283

01 Nisan 2014 22:54

Fly by me var bir de bahsedilmesi gereken.