Aygırlar 21 Ekim 2011 09:57

GRAND EKINOKS


GRAND EKİNOKS – 1998 - Doru
Hara – 2008 TUR (Cidago – 1,64)
Barnato (Usa) – Violent Girl / Aristocrat (Gb) (19.05.1998)

Grand Ekinoks yarış tarihimizin efsane şampiyonlarından biridir, 7 yıl süren yarış yaşamına 2000 yılında başlamış olup geçen bu süreçte 50 koşuya iştirak etmiş, 18 birincilik, 12 ikincilik, 6 üçüncülük elde etmiştir.
Şampiyon safkan Ülkemizde Triple Crown başarısına ulaşmış ender isimlerden biridir. Gazi G1, Erkek Tay Deneme G1, Ankara G1, Başbakanlık G1 ve 3 kez G1 TJK koşusu galibi olmuştur. KV18 Orhan Meker, KV7 Cihangir, G3 Sait Akson, G2 Ent.Boğaziçi (2 defa), G3 İ.B.B koşusu, G2 Celal Bayar diğer önemli başarılarındandır.

Babası Barnato da Northern Dancer hattından gelmektedir. Ülkemizde Tarsus, Nevres, Ashley, Talih, Shadows, Sivrihisarlı, Mephisto, Keyif, Grand Gola, Grand Ekinoks, Gelinim, Enteresan, Danakay, Antikitos gibi bir çok önemli ismi pistlerimize kazandırmıştır.
Başarılı yavrularının kan katlarına baktığımızda, Aristocrat, Tünkut, Gerald Martin, Running Mill, Young Prince, Vidar, Estern Star gibi kısrak babalarını görmekteyiz. Great Nephew, High Top, Prince Tenderfoot kızlarından da başarılı isimleri mevcuttur.

Annesi Violent Girl, yarış koşmadan haraya alınmış bir Aristocrat kızıdır. Harada Ekinoks dışında, Yegane ve Uçkun gibi başarılı yavrular vermiştir.
Kısrak babası Aristocrat, ülkemizde yetişen oldukça önemli isimlerden biridir. Anlatımlardaki iri cüssesi ve sorunlarına rağmen üst düzey yarış performansı ile unutulmayacak bir isimdir. (Detaylar; sampiyonatlar/aristocrat)

Grand Ekinoks’un dozaj profil değerleri, DP = 2 – 2 – 6 – 0 – 0 (10) şeklindedir. Güç dağılımı ise DI = 2,33 / CD = 0,60’tır. Bu değerler 2000/2400m aralığını işaret etmektedir.

Ekinoks’un başarılı taylarına göz attığımızda Grand Expectations (Last Code) kısrak babası Ripot kanı taşımaktadır.
Tolikopa (Eastern Star) Flying Star torunundan olmadır. 43 tayı bulunan safkan’ın henüz 22 tayı start almıştır.

Ekinoks’un, babasının başarı gösterdiği hatlarda uyumlu olması muhtemeldir.
Yanı sıra, Estern Star, Red Bishop, Distant Relative hattı kısraklar ile de uyum sağlayacaktır. Castle Rising, ülkemizde bir hayli bulunan Northern Dancer temsilcilerinden, özellikle Nijinsky, daha sonra River Special, Win River Win gibi isimler başarı göstermesi olası isimlerdir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.