Aygırlar 21 Ekim 2011 09:16

EAGLE EYED


EAGLE EYED – 1991 - Doru
Hara – 1996 USA / 2000 TUR (Cidago – 1,61)
Danzig (Usa) – Razyana (Usa) / His Majesty (Usa) (16.05.1991)

Yarış yaşamına 1993 yılında başlayan safkan 4 yaşına kadar start alırken; 93,94,95 yılları arasında almış olduğu 17 startta 4 birincilik, 2 ikincilik, 1 de üçüncülük elde etmiştir.

İkili döneminde Prix D’arenberg G3 ikinciliği elde etmiş, sonrasında Arlington Classic Gr.2, Sausalito Handicap Listed, Pirete Cove Listed koşularını kazanmış, Baldvin Stakes listed koşuda ikincilik elde etmiştir.

Babası Danzig, tüm zamanların en iyi aygırı olarak bilinen Northern Dancer’ın oğlu ve temsilcisi olan en verimli kollarından biridir. Kariyerinde 3 koşuda start almış, üçünü de kazanmıştır.
92 yılında İspanyada, 91,92,93 yıllarında Amerikada, 95 yılında Birleşik Arap emirliklerinde lider aygır seçilmiştir.

Annesi Razyana, 11 tayı koşmuş 9 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.
Danehill, soy kurucu aygır olmuş Eagle Eyed’ın öz kardeşidir. Harpia, First World, Shobboleth, Euphonic diğer başarılı yavrularından bazılarıdır.
İkinci annesi Spring Adıeu, harada aygırlık vasfı taşıyan, Damascus Gate’i vermiştir. Oğlu harada Gr2 galibi Lady Broadhurst, yine aygır olan Announce gibi isimleri vermiştir.
Üçüncü annesi Natalma ise, Northern Dancer’ın annesidir. Natalma’nın torunları Danzig – Razyana çok üretken isimler olmuşlardır.

Eagle Eyed’ın dozaj profil değerleri, DP = 5 – 13 – 32 – 0 – 2 (52) şeklindedir. Güç dağılımı ise, DI = 1,89 / CD = 0,37 olup yüksek değerli dengeli hız faktörünün çeşitli mesafelerde başarı göstermeye açık olduğunu belirterek, ideal meafesinin 2400m civarı olduğunu söyleyebiliriz.

Yurt dışı kariyerinde ki hara başarısı Nasurullah hattı aygırlarının kızlarından gelmiştir.
Bold Ruller ile iyi bir uyum özellikle söz konusudur.
Ülkemizde Gazi şampiyonu Popular Demand’ı, Karayel kızı İman’dan vermiştir.
Babasının en başarılı eşlemesi olan Mr.Prospector kanı temsilcilerinden pek bir başarı gösterememiş olan Eagle Eyed’in ülkemizde Mujtahid dışında bu hattın temsilcileri ile pek denenmediğini görüyoruz.
Bu kolun farklı temsilcileri ile denenmesi düşünülebilir. Bir örnek olarak Mr.Prospector’un oğlu Crafty Prospector kızı Licola dan Good Prospect’i vermiştir. Bu safkan 1 milyon TL’nin üzerinde kazanmıştır.
Şuanda başarılı bir kariyere sahip olan Symphony, Woodman kızından olmadır.
Gr.1 ve Gr.2 kazanma başarısı gösteren Nazluş’u, Nureyev temsilcisinin kızından vermiştir.
Bunlar dışında, Bade, King Of Persepolis, Abdülbey, Angelo, Yener Kazım, Hawk Attack gibi başarılı yavruları bulunmaktadır.

Castle Rısıng, Manila, Royal Abjar, West By West, Okawango, Sea Hero, Private Tender, Dehere, Barnato, River Special, Sri Pekan, Sümen, Kaneko gibi isimlerin kızları ile de başarılı sonuçların gelmesi olasıdır.

Eagle Eyed, Silivri Aşım İstasyonu’nda 4500 TL bedelle görevini sürdürmektedir.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.