Aygırlar 21 Ekim 2011 09:09

DINYEPER


DINYEPER – 1999 - Al
Hara – 2005 TUR (Cidago – 1,67)
Vettori (Ire) – Early Call (Gb) / Kind Of Hush (Gb) (10.03.1999)

Pistlerimizden geçen ve adını tarihe şampiyon olarak yazdırmış unutulmaz isimlerden olan Dinyeper, 2001 yılında başladığı 4 yıl süren yarış yaşamına 37 koşu sığdırmış, bunlardan 17 birincilik, 6 ikincilik, 5 üçüncülük elde etmiştir.
G1 Başbakanlık, G2 19Mayıs (2kez) G2 Anafartalar, G2 Celal Bayar, G2 Fevzi Çakmak, Açık G2, G2 İsmet İnönü, G3 Fetih, G3 Sait Akson, G3 Vehbi Koç (2kez) önemli başarılarıdır.
Kum pistte gerçek bir efsane olan safkan, yarış yaşamının son startı olan Prens Halim Sait koşusundaki ikinciliğe kadar yarış kaybetmemiştir. (Kum pistte)

Babası Vettori, anne tarafından Halo kanı taşıyan, bir Mr.Prospector torunudur. Katılmış olduğu 5 startta, 2 birincilik, 1 üçüncülük elde etmiştir. İkinci startındaki Maiden Stakes galibiyeti sonrasında 3 yaşında katıldığı Dubai Pouble D’essai Des Poulains Gr.1 den Frankie Dettori ile galip ayrılmıştır. Gr.1 St James Place Stakes’de 3.lük elde etmiştir.

Hara da Gr.1/Gr.2 Galibi, Crystal Clear (Midnight Tiger), Serata Bella (Royal Academy), Hightori (Highest Honor), Out Of Control (Fitzcarraldo), Sound Action (Palace Music), St Basil (Marscay), Kasthari (Last Tycoon), Mustard (Rigoletto) gibi nitelikli isimleri pistlere kazandırmıştır.

Annesi Early Call, 12 startta 3 birincilik, 4 ikincilik, 3 de üçüncülük elde etmiş, Listed düzeyi başarı göstermiştir. Harada ki en başarılı yavrusu Dinyeper’dir.

Dinyeper’in dozaj profil değerleri, DP = 5 – 3 – 8 – 2 – 0 (18) şeklindedir, güç dağılımı ise DI = 2,00 / CD = 0,61 şeklindedir, bu da ideal mesafesinin 1900/2400m’ler arasında olacağını göstermektedir.

Babasının başarı gösterdiği kısrak babalarında, Highest Honor, Fitzcarraldo, Sanglamore, Last Tycoon, Place Musıc, Green Desert, Marscay, Nordico, gibi isimleri görmekteyiz.
Ülkemizde koşan Vettori yavrularına baktığımızda, Dinyeper den sonra milyon kazancı aşan Orpheo en başarılısıdır. Oda bir Green Desert kızından olmadır. Ülkemizdeki 3. Başarılı temsilcisi Run For Osman da, Green Desert kızından olmadır.
Bunu yanı sıra Danzig kanı taşıyan kısraklarda Dinyeper ile başarı gösterecektir. Ayrıca Distan Relative, Doyoun kızları ile de başarılı olmuştur.
Dinyeper’in ülkemizdeki temsilcilerine göz attığımızda, Kasap Sadık (My Volga Boatman), Tosunoğlu (Private Account), Aslan Kral (Desert Prince), Gözü Yılmaz (Red Route), Akarca Kızı (Emperor Jones), Argünhan (Distant Relative), Race Hunter (Saddlers Hall), Bekmezkız (Mountain Cat), Elekdağ (Paco), Black Stream (Doyoun) dikkat çeken isimlerdir.
Ülkemiz aygırlarından Sun Music, Akındayım, Eagle Eyed, Always A Classic, Distant Relative, Unnacounted For gibi isimlerin kızları ile de başarı göstermesi olasıdır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.