Aygırlar 21 Ekim 2011 08:38

MOUNTAIN CAT


MOUNTAIN CAT - 1990 - Doru
Hara – 1994 USA / 2000 TUR (Cidago – 1,61)
Storm Cat (Usa) – Always Mint (Can) / Key To The Mint (Usa) (14.03.1990)

Yarış yaşamına 92 yılında başlayan safkan, iki yaşında 8, üç yaşında 3 start almış. Toplam 11 startta 6 birincilik, 2 ikincilik elde etmiştir.
İki yaşında, Breeders Futurity G2, Alysheba G3, Sandford S G3, Bashford Manor G3, Ellis Park Juvenile Listed, koşularını kazanırken, Kentucky Budweiser Breeders Cup da ikincilik elde etmiştir.
3 yaşındaki 3 startında bir kez plase olmuştur. Bu koşuda Clarinet King ikinciliğidir.

Babası Storm Cat, 8 start alıp 4 kez kazanmıştır. Young America Stakes G1 galibi olup, G1 Breeders Cup Juvenile de ikincilik elde etmiştir. 99 – 2000 yıllarında Amerika da lider aygır olmuştur.
976 yavrusu koşmuş, 706 tanesi kazanma başarısı göstemiştir.

Annesi Always Mint, 1 koşu kazanmıştır (Yearling Sales Stakes) hara yaşamında 4 tayı koşmuş 3 tanesi kazanma başarısı göstermiştir.

Mountain Cat’in dozaj profil değerleri DP = 11 – 6 – 11 – 3 – 1 (32) şeklinde olup, güç dağılımı ise DI = 2,37 / CD = 0,72 şeklindedir. Brillant, Intermediate, Classic değerleri ile daha çok süratli isimler vermeye yakın görünse de dayanıklılığında ön plana çıktığı tabloda uygun kısrak seçimi ile orta uzun mesafelerde başarı beklenebilir. Görünen ideal mesafe aralığı 1600 ila 2100m arasıdır.

Mountain Cat’in en önemli özelliği babasının da olduğu gibi, erken koşan taylar vermesidir. Taylarının erken gelişim göstermesi nedeni ile 2 yaşlı tay babaları kazanç listelerinde hep üst sıralarda yer almaktadır.
Storm Cat en başarılı yavrularını, Raise A Native, Blushing Groom hatları ile vermiştir.
Mountain Cat, özellikle Mr.Prospector temsilcileri ile uyumlu olmuştur. Rojo Toro, Golden Sun, Sedna, Mayuşka, Barkod, Lucky Pearl örnek gösterilebilir.
Forli hattından gelen kızlarla Amerika da, Classic Cat, Cat Tracker, ülkemizde ise Doğubeyi, Hikmet ve Camınando bu eşleşmeden yetişmiştir. Northern Dancer’ın Danzig, Danehill, Deputy Minister, Try My Best, gibi temsilcilerinden gelen kızlar ile de uyumu söz konusudur.
Ülkemizde Bin Ajwaad, Shining Steel, Barnato, Efisio, Strike The Gold, Common Grounds,

Adora, Anatolian Cat, Anka Kuşu, Avlando, Batur, Bıg Cloud, Birce, Caminando, Caribu, Champs To Champs, Chantalle Rua, Çiftçi beyi, Deha, Dıstrecpect, Doğubeyi, Dotato, Emreyele, Gold Tulıp, Golden Sun, Gökçenil, Invıncıble Gırl, Lucky Pearl, Mayuşka, Montreal, Mountainer, Mozaik, Nemo, Porto Fino, Prima Luce, Radikal Ekselans, Rampant, Salgado, Sedna, Selen Sultan, Sisifos, Spartan, Steel Cat, Surların Sultanı, Tekyıldız, Vento Forte ve Yener ülkemizde başarı göstermiş taylarından bazılarıdır.


Yorumlar

İlgili içerik hakkında yorum girebilmeniz için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye girişi     Üye Ol

İlgili içerik için yorum bulunmamaktadır.